جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترمیم دندان

درمان ترمیم دندان، به معنای ترمیم و درمان ضایعات در بافت دندان است و ممکن است به دلیل پوسیدگی و شکستگی در بافت دندان رخ دهد یا ممکن است در نتیجه از بین رفتن مواد معدنی بافت دندان در نتیجه یک عامل شیمیایی بدون عامل باکتریایی رخ دهد.

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

پوسیدگی دندان به عنوان تخریب بافت های سخت دندانی ناشی از اسیدهای آزاد شده توسط باکتری ها در نتیجه تخمیر کربوهیدرات های غذایی تعریف می شود. پوسیدگی دندان آسیبی است که با ترکیب بسیاری از عوامل میکروبیولوژیکی، ژنتیکی، ایمنی، رفتاری و محیطی رخ می دهد. به عبارت دیگر، عوامل زیادی باید در کنار هم قرار گیرند تا پوسیدگی ایجاد شود.

آیا می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد؟

پوسیدگی ممکن است در قسمت های مختلف دندان رخ دهد. امروزه روش های زیادی برای تشخیص این پوسیدگی ها وجود دارد. عواملی مانند ساختار و میزان بزاق، برخی بیماری‌های سیستمیک و عادات تغذیه‌ای بر پیشرفت پوسیدگی تأثیر می‌گذارند. مرحله پوسیدگی دندان به طور مستقیم بر برنامه ریزی درمان تاثیر می گذارد. دندانپزشک ترمیمی می داند که پوسیدگی در چه مرحله ای باید درمان شود و بر این اساس به بیمار برنامه درمانی ارائه می دهد. با دو بار مسواک زدن در روز، نخ دندان و استفاده از دهانشویه می توان از ایجاد حفره های اولیه پیشگیری کرد. این پوسیدگی های اولیه هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک بررسی می شود.

چگونه از سایش دندان جلوگیری کنیم؟

سایش دندان می تواند به دلیل بسیاری از عوامل اتیولوژیک رخ دهد. نوع سایش ناشی از مسواک شایع ترین علت سایش در بین بیماران است. علاوه بر این، سایش ناشی از غذاهای اسیدی و انواع سایش ناشی از تماس دندان ها با یکدیگر نیز رایج است. در اثر سایش دندان، بافت مینای لایه رویی دندان از بین می رود و لایه ای که ما به آن عاج می گوییم ظاهر می شود. ظهور لایه عاج باعث ایجاد حساسیت در دندان می شود. پزشک متخصص با توجه به میزان سایش، درمانی را که باید اعمال شود، تعیین می کند. با توجه به توصیه پزشک متخصص که عامل ایجاد سایش را تعیین می کند، می توان از ساییدگی جدید جلوگیری کرد.

در درمان ترمیم دندان چه اقداماتی انجام می شود؟

گزینه های درمانی متعددی در دندانپزشکی ترمیمی وجود دارد. گزینه های ترمیم با توجه به میزان از بین رفتن بافت دندان توسط پزشک تعیین می شود. کاربردهای کامپوزیت مستقیم یا غیرمستقیم، طراحی لبخند، سفید کردن دندان، رفع حساسیت عاج، درمان‌های حیاتی، یعنی درمان‌های مورد نیاز برای حفظ شادابی دندان، در حوزه درمان ترمیمی دندان هستند.

اهداف درمان ترمیمی دندان

هدف از درمان ترمیمی دندان، بازگرداندن فقدان زیبایی و عملکرد بیمار است. همچنین هدف آن محافظت از بافت های سخت دندان است. یکی دیگر از اهداف درمان ترمیمی دندان اطمینان از تداوم شادابی دندان است. درمان های مورد نیاز برای حفظ سلامت دندان بسته به نزدیکی دندان به بافت عصبی یا به عبارت دیگر میزان بافت عاج باقی مانده در دندان متفاوت است. پزشک متخصص با انتخاب موادی که باعث تحریک بازسازی بافت سخت دندان می شود، تداوم شادابی دندان را تضمین می کند.

در مواردی که نمی توان سلامت دندان را حفظ کرد، به متخصص درمان ریشه ارجاع داده می شود. دندان درمان شده با کانال ریشه ممکن است شکننده و ضعیف باشد. در این صورت باید روبنای دندان درمان شده تقویت شود تا از شکستگی آن جلوگیری شود. گزینه های درمانی شامل مواد پرکننده سفید است که با افزودن مواد مختلف تقویت می شود و می تواند به ویژه برای ترمیم دندان های درمان شده کانال ریشه مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این مواد خاص می توان ترمیم دندان های درمان شده با کانال ریشه را بدون روکش (روکش پروتز) درمان کرد.

مواد مورد استفاده در درمان ترمیمی دندان

محصولات مورد استفاده در ترمیم مواد زیست سازگار هستند که ظاهر زیبایی را ارائه می دهند و به دندان آسیب نمی رسانند. زیست سازگاری مواد استفاده شده امکان ترمیم آسان را برای بیماران در سنین بالا یا مبتلا به بیماری های مزمن فراهم می کند.

پر کردن دندان

بسته به میزان از بین رفتن بافت دندان، پزشک می تواند با استفاده از روشی که بلافاصله در کنار بیمار ساخته می شود، که ما آن را روش مستقیم می نامیم، یا با استفاده از روش قالب گیری که به آن روش غیرمستقیم می گوییم، پر کردن را اعمال کند.

پر کردن آمالگام

امروزه پرکردن های کامپوزیتی به نام پرکننده های سفید به عنوان روش مستقیم ترجیح داده می شوند. آمالگام یا پرکننده های خاکستری دیگر ترجیح داده نمی شوند زیرا ظاهر زیبایی ایجاد نمی کنند.

پر کردن کامپوزیت (پرکننده های سفید)

پرکردگی های کامپوزیت، یعنی پرکننده های سفید، هم در دندان های جلویی و هم در دندان های عقب قابل استفاده هستند. در مواردی که بین دو دندان شکاف هایی وجود دارد که برای افزودن دندان دیگری بسیار کوچک است که به آن دیاستما می گوییم، این شکاف ها را می توان با پرکردگی سفیدی که با توجه به رنگ دندان انتخاب می شود، بدون آسیب به بافت دندان بست. علاوه بر ایندر صورت شکستگی دندان های جلویی، فرم اصلی دندان با پرکردگی سفید انتخاب شده با توجه به رنگ دندان ترمیم می شود. دندان های جلویی با ناهنجاری ها با پر کردن سفید بر اساس دندان متقارن ترمیم می شوند و ظاهر زیبایی به آن ها می دهند.

پس از تمیز کردن بافت پوسیدگی در گروه پشتی دندان ها، یک پرکردگی سفید برابر با مقدار بافت از دست رفته دندان برای بازیابی عملکرد دندان اعمال می شود. درمان ممکن است بسته به سطح پوسیدگی در بافت دندان متفاوت باشد.

پرکننده های اینله و آنله

ترمیم های غیرمستقیم شامل پرکردگی های اینله و آنله هستند که با توجه به میزان از بین رفتن بافت دندان نام گذاری می شوند. ترمیم‌های اینله و آنله، گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه‌تری نسبت به ترمیم روکش در دندان‌هایی هستند که مواد زیادی از دست می‌دهند. پس از معاینه توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی، ناحیه ای که در آن پر کردن قرار می گیرد اندازه گیری می شود و در جلسه بعد پرکردگی تهیه شده در محیط آزمایشگاه با استفاده از مواد مختلف به دندان چسبانده می شود.

ترمیم ونیر لمینت 

لمینت دندان، یک روش زیبایی شناختی است که با سفیدتر نشان دادن دندان ها، اختلالات دندانی را از بین می برد. این فرآیندی است که شامل برداشتن یک لایه بسیار نازک از سطح دندان و چسباندن صفحات برگ شکل ساخته شده از مواد سرامیکی خاص است. این یک درمان زیبایی است که می تواند در درمان تغییر رنگ دندان ناشی از دلایل ارثی یا تغییر رنگ آنتی بیوتیکی، در درمان حفره های دندانی به نام دیاستما و در درمان شکستگی دندان ترجیح داده شود.

سیستم های CAD/CAM

این پر کردن را می توان در یک جلسه با سیستم های دیجیتالی که امروزه به طور فزاینده ای محبوب شده اند انجام داد. پرکردن های غیرمستقیم با سیستم های CAD/CAM متشکل از کامپیوتر و سیستم دوربین به سرعت ایجاد می شوند و دندان بیمار در یک جلسه با سرعت بیشتری ترمیم می شود. برای این سیستم ها از پرکننده سفید (کامپوزیت) یا پرسلانی استفاده می شود.

بافت عاج که با از دست دادن مینا یا سمنتوم در معرض محیط دهان قرار می گیرد، ممکن است به محرک های حرارتی، شیمیایی و لمسی حساس شود. این حساسیت به صورت درد کوتاه مدت و تیز است. این وضعیتی است که زندگی روزمره بیمار را مختل می کند. معمولاً در ناحیه بین دندان و لثه که در آن بافت دندان در معرض دید قرار می گیرد، دیده می شود. متخصص دندانپزشکی ترمیمی می‌تواند این نواحی را ارزیابی کرده و با استفاده از پرکننده‌های همرنگ دندان و از نظر زیبایی سفید یا با استفاده از عوامل تقویت‌کننده مختلف، حساسیت را درمان کند.

سفید کردن دندان

یکی دیگر از روش های درمانی مورد استفاده در دندانپزشکی ترمیمی، سفید کردن دندان است. تغییر رنگ های خارجی و داخلی دندان ها را می توان با استفاده از عوامل مختلف درمان کرد. در حالی که رنگ‌های خارجی با روش‌های مختلف اچینگ درمان می‌شوند، لازم است از عوامل مختلفی برای رنگ‌های داخلی استفاده شود. بسته به زنده یا مرده بودن دندان، روش سفید کردن مورد استفاده ترجیح داده می شود. محصولات سفید کننده زیادی در بازار موجود است. با این حال، برای سفید کردن موثرتر و کنترل شده، لازم است با دندانپزشک مشورت کنید. متخصص دندانپزشکی ترمیمی پس از انجام معاینات لازم و تشخیص درمان مناسب، عامل و روش مورد استفاده را تعیین می کند.

طرح لبخند

طراحی لبخند فرآیند برنامه ریزی و تجسم یک درمان زیبای دندانپزشکی مناسب به منظور ارائه ظاهر زیبایی به ناسازگاری های موجود در دهان مطابق با انتظارات بیمار است. در هنگام طراحی به عوامل زیادی مانند چهره، لبخند و هماهنگی دندان ها و لثه ها توجه می شود. طراحی لبخند دیجیتال اخیراً رایج شده است. پزشک با استفاده از اپلیکیشن های مختلف می تواند لبخند جدیدی را که پس از درمان به دست می آید در ابتدای درمان به بیمار نشان دهد و لبخند بیمار را از طریق طرح مطابق با انتظارات بیمار مرتب کند.

نتیجه

درمان ترمیمی دندان، جلوگیری از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان با ارائه آموزش صحیح بهداشت دهان و دندان به بیماران است. پلاک دندان؛ از میکروارگانیسم هایی تشکیل شده است که به سطح دندان، پرکننده ها و پروتزها می چسبند و در ایجاد پوسیدگی نقش دارند. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از تشکیل پلاک روی دندان جلوگیری کرد. در این زمینه مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، استفاده از مسواک بین دندانی و استفاده از دهانشویه ضروری است. علاوه بر این، چک آپ توسط پزشک هر 6 ماه یکبار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. متخصص دندانپزشکی ترمیمی با انجام کنترل لازم پلاک و آنالیز بزاق، خطر پوسیدگی را تعیین می کند و توصیه هایی را ارائه می دهد که می تواند پوسیدگی و تشکیل پلاک در بیمار را به حداقل برساند.

سؤالات متداول ترمیم دندان

بیماران در هر سنی برای درمان ترمیمی دندان مناسب هستند. برای گروه های بیمار زیر 14 سال کار با متخصص اطفال بیشتر مناسب است.
مدت زمان درمان بسته به عوامل زیادی مانند روش‌هایی که باید انجام شود، بیمار، ساختار دندان و سطح پوسیدگی متفاوت است.
پزشک متخصص موقعیت هایی را که باید پس از برنامه های درمان ترمیمی دندان مورد توجه قرار گیرد، نشان می دهد. حساسیت مشاهده شده در دندان پس از پر کردن بسته به عمق پوسیدگی متفاوت است. حساسیت و درد مداوم باید به پزشک متخصص گزارش شود.